Blog o wszystkim

Wpis

czwartek, 07 sierpnia 2014

O pytaniach, raz jeszcze

Wierzysz w to, że człowiek rodzi się jako „pusta kartka”? Wierzysz w ideę tabula rasa? Że każde doświadczenie, każde słowo nas stwarza, dodaje jakiś pierwiastek do naszej „całości”?

Ja wierzę. Głęboko wierzę w to, że rodząc się, ludzie nie są niczym skażeni. Że żyjąc zapisujemy tą „kartkę”, mamy możliwość tworzenia swojego życia. Jednocześnie nie mając wpływu na, nazwijmy to, czynniki zewnętrzne. Nie wybieramy, czy rodzimy się rodzinie szlacheckiej, inteligenckiej czy rodzinie biedaków. Nie wybieramy, czy wychowamy się w kulturze chrześcijańskiej czy wśród ateistów. Nie wybieramy, czy nasz ojciec będzie pijakiem czy poważanym lekarzem. Jednak wciąż mamy możliwości, nawet obowiązek, budowania własnej historii. Ostatnio gdzieś w Sieci przeczytałam, że to prawda, że każdy z nas jest kowalem własnego losu. Jednak nie mamy wyboru, co do materiału, w którym rzeźbimy. Jedni dostali od losu szansę i rzeźbią w gipsie, inni dostali trochę złota, a jeszcze inni rzeźbią, za przeproszeniem, w gównie.

Wracając do tych, tytułowych, pytań. W ostatnim wpisie pisałam o pytaniach dotyczących teraźniejszości i przyszłości, z naciskiem na przyszłości. Dzisiaj chcę napisać o jeszcze jednej grupie pytań. Pytań odnoszących się do tego, co było. Jak często zastanawiasz się, jakie wpływ na Twoje życie miało dzieciństwo? Co miało wpływ na to, że dzisiaj jesteś tym, kim jesteś?

Ostatnio coraz częściej to analizuję, staram się przynajmniej. Wnioski z tego płyną różne, jedne optymistyczne, inne pesymistyczne. Dawno tego nie robiłam, ale już teraz widzę, jak moja ocena wydarzeń się zmienia. Kiedyś wydawało mi się, że to, co się dzieje, będzie miało wielki wpływ na moje życie. Dzisiaj wydaje mi się, że ten wpływ był znikomy.

Jak myślisz, co dzisiaj ma największy wpływ na to, co będzie się działo za rok w Twoim życiu? Co jest tą determinantą?Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
ravaume
Czas publikacji:
czwartek, 07 sierpnia 2014 07:18

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

 • karii10 napisał(a) komentarz datowany na 2017/12/13 09:09:51:

  Ale tak już jest zawsze. A przecież chyba lepiej jak są pytania niż niedomówienia ;)
  MorzeWeb

 • totinosa napisał(a) komentarz datowany na 2018/08/31 14:28:19:

  Widzę że niezłe przemyślenia cię dopadły :D Nigdy aż takich nie miałam, czasami piszę coś dziwniejszego na swoim blogu odkrywcyswiata.pl ale takich rozkmin egzystencjalnych nie miałam nigdy :D

 • kamilok42 napisał(a) komentarz datowany na 2018/12/18 12:08:25:

  Ja również wierze w to i wiem że doświadczenia życiowe i ludzie którzy nas otaczają kształtują nas jako człowieka i nie jest tak że już z góry mamy ustalone gdzie skończymy i gdzie będziemy to wszystkie sytuacje wokół nas to tworzą.

Dodaj komentarz

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa