Blog o wszystkim

Wpisy

 • środa, 24 czerwca 2015
  • Złudzenie, że wygram w lotto..

   Rzeczą paranormalną jest myśleć, że można wygrać w lotto bo przecież prawdopodobieństwo,że wgram jest jak jeden do 14 milionów.. Marne szanse po co się łudzę? Jak to zrozumieć? Jestem człowiekiem, myślę, mam uczucia. Co najważniejsze mam marzenia, które chcę spełnić..

   lotto wynikiA od marzeń płaci się podatek.. w postaci kuponu lotto wysyłanego prawie codziennie za 3 zł. Czasem pomyślę sobie - tym razem wygram - i wysyłam za kilkadziesiat złotych i co? I nic, jak kamień w wodę. Matematyka jest przeciwko mnie i milionom zagubionych osób grających w to coś. Ale ostatnio coś zrozumiałam. Trzeba grać czasami, przy okazji i wtedy wygram. Dlaczego? Bo nie będzie obsesji i szczęście samo przyjdzie ! to takie proste! Można zastanawiać się nad przyczynami ogromnej popularności, jaką w Polsce cieszą się zakłady totolotka, z których możemy korzystać już kilkadziesiąt lat. Można też wyszukiwać dziesiątki powodów, dla których Polacy codziennie wydają w zakładach miliony złotych, które w dużej części zasilają państwowy budżet. Ale można też uznać, że najprostszą przyczyną i najważniejszym powodem jest po prostu chęć szybkiego i łatwego zysku.

   Byłoby to oczywiście wielkie spłaszczenie całego problemu, ale z drugiej strony wśród Polaków panuje zdecydowana tendencja do tego, aby grać w Lotto właśnie z powodu możliwej wygranej. Jedynie nieliczni podkreślają, że korzystają z usług popularnego „totolotka” dlatego, że jest to firma państwowa, wypłacalna i działająca ponad cztery dekady. Jeszcze mniej przyznaje, że zawiera zakłady dla czystej rozrywki. Bardzo mały odsetek pytanych przyznaje z kolei, że gry lotto to dla nich jedyna dostępna legalna forma zakładów loteryjnych, z której korzystanie nie grozi żadnymi karnymi konsekwencjami.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Złudzenie, że wygram w lotto..”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   ravaume
   Czas publikacji:
   środa, 24 czerwca 2015 22:30
 • środa, 04 marca 2015
  • Lotto to złudzenie

   Wczoraj oglądałam wyniki Lotto i okazało się, że gdybym zagrała to miałabym piatkę w mini.. jakieś 200 tys złotych wygranej.. Ale zaraz zaraz. Czy to nie za łatwo? Dobra przyznaje się- wytypowałam azż 14 liczb z myślą o 10 losowaniach ale nie posłałam kuponu bo szkoda hajsu.

   Problem polega na tym jak wybrać z tych 14 liczb takie zakłady żeby trafić piątkę? Kombinacji bez powtórzeń piątek ze zbioru 14 elementowego jest ponad 200 tysięcy! Straszna ilość. Dlatego w tytule napisałam o złudzeniu, które sie pojawia po losowaniu

    

   Bo przed losowaniem nigdy nie wiadomo

   A jak wiadomo, Człowiek żyje do przodu a rozumie do tyłu..

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ravaume
   Czas publikacji:
   środa, 04 marca 2015 16:12
 • czwartek, 07 sierpnia 2014
  • O pytaniach, raz jeszcze

   Wierzysz w to, że człowiek rodzi się jako „pusta kartka”? Wierzysz w ideę tabula rasa? Że każde doświadczenie, każde słowo nas stwarza, dodaje jakiś pierwiastek do naszej „całości”?

   Ja wierzę. Głęboko wierzę w to, że rodząc się, ludzie nie są niczym skażeni. Że żyjąc zapisujemy tą „kartkę”, mamy możliwość tworzenia swojego życia. Jednocześnie nie mając wpływu na, nazwijmy to, czynniki zewnętrzne. Nie wybieramy, czy rodzimy się rodzinie szlacheckiej, inteligenckiej czy rodzinie biedaków. Nie wybieramy, czy wychowamy się w kulturze chrześcijańskiej czy wśród ateistów. Nie wybieramy, czy nasz ojciec będzie pijakiem czy poważanym lekarzem. Jednak wciąż mamy możliwości, nawet obowiązek, budowania własnej historii. Ostatnio gdzieś w Sieci przeczytałam, że to prawda, że każdy z nas jest kowalem własnego losu. Jednak nie mamy wyboru, co do materiału, w którym rzeźbimy. Jedni dostali od losu szansę i rzeźbią w gipsie, inni dostali trochę złota, a jeszcze inni rzeźbią, za przeproszeniem, w gównie.

   Wracając do tych, tytułowych, pytań. W ostatnim wpisie pisałam o pytaniach dotyczących teraźniejszości i przyszłości, z naciskiem na przyszłości. Dzisiaj chcę napisać o jeszcze jednej grupie pytań. Pytań odnoszących się do tego, co było. Jak często zastanawiasz się, jakie wpływ na Twoje życie miało dzieciństwo? Co miało wpływ na to, że dzisiaj jesteś tym, kim jesteś?

   Ostatnio coraz częściej to analizuję, staram się przynajmniej. Wnioski z tego płyną różne, jedne optymistyczne, inne pesymistyczne. Dawno tego nie robiłam, ale już teraz widzę, jak moja ocena wydarzeń się zmienia. Kiedyś wydawało mi się, że to, co się dzieje, będzie miało wielki wpływ na moje życie. Dzisiaj wydaje mi się, że ten wpływ był znikomy.

   Jak myślisz, co dzisiaj ma największy wpływ na to, co będzie się działo za rok w Twoim życiu? Co jest tą determinantą?

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ravaume
   Czas publikacji:
   czwartek, 07 sierpnia 2014 07:18
 • niedziela, 18 maja 2014
  • A mi to lotto

   Przeczytałam ostatnio jak zachowują się milionerzy nie z wyboru, którzy wygrali w totka ogromne sumy. Okazuje się, że nieprzyzwyczajeni do takich sum szybko tracą kasę wydając na dobry samochód, imprezy oraz pożyczki. Bo tak - okazuje się, że głównym problemem jest długa kolejka "przyjaciół" za potrzebą. Potem prawie nikt nie oddaje kasy. Chyba, że Ci, których najmniej znałeś.

    

   Taki paradoks, a ja ostatnio gram bo chcę oszukać przeznaczenie, ale spoko mam świadomość, że tu gra tylko los i szczęście - obczajcie tę stronę.

    

   Do zobaczenia na wyspie ze złota i banknotów :P

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ravaume
   Czas publikacji:
   niedziela, 18 maja 2014 12:42
  • Ważne pytania

   W pierwszym wpisie na tym blogu napisałam, że dopiero uczę się zadawać ważne pytanie. Tak, mam lat trzydzieści parę i powoli, bardzo powoli, stawiam sobie te ważne pytanie. Te z serii egzystencjalnych, określających cele i sens życia w ogóle. O ile jeszcze jestem w stanie wypisać kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt, takich pytań, to mam spory problem z odpowiedziami.

   Podobno wystarczy dobrze sformułować pytanie. Podobno nie ma głupich odpowiedzi, są tylko głupio postawione pytania. Jakbym nie kombinowała z formą pytań, jakbym nie szukała pomocy u kilku bratnich dusz, tak każda odpowiedź wydaje mi się być głupia, niepełna, niewystarczająca. Na szczęście większość odpowiedzi jest moich, jeśli wiesz, co mam na myśli.

   Co z tego, że zapytam samej siebie o to, czy jestem szczęśliwa, jeżeli nie potrafię zdefiniować samego szczęścia.

   Co z tego, że zapytam samej siebie o to, czy obecne relacje międzyludzkie mnie satysfakcjonują , są dobrej jakości, jeżeli dopiero uczę się rozpoznawać, które relacje rzeczywiście są miedzy-, a które są tylko jednostronne.

   Co z tego, że zapytam samej siebie o to, gdzie chciałaby mieszkać, jeżeli od dawna nie zeszłam z trasy dom, praca, sklep, biuro itp.

   Co z tego, że zapytam samej siebie o to, czy…

   Wiele jest tych pytania, wiele jest wariantów odpowiedzi. Już widzę, jak wiele czasu mi znajdzie znalezienie tych odpowiednich, pasujących do mojej obecnej sytuacji, do tego, jak żyję, do tego, o czym skrycie marzę, do tego, kim jestem tak naprawdę.

   Ktoś kiedyś powiedział coś, co od czasu do czasu kołacze w mojej głowie. Ostatnimi czasu kołacze coraz więcej, coraz huczniej i coraz częściej.

   Czas robi swoje. A Ty, człowieku? 

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ravaume
   Czas publikacji:
   niedziela, 18 maja 2014 12:34
 • niedziela, 16 lutego 2014
  • Zjawiska paranormalne?

   Cześć, dawno nie pisałam, opiszę dziś co sądzę o tzw. zjawiska paranormalnych, o których czytałam na tej stronie.

    

   Strona traktuje np. o świadomym śnie. Jest to rodzaj snu, który polega na tym, że jesteśmy świadomi tego snu, możemy robić rzeczy, których w realnym świecie się nie da wykonać. Miałam takie sny.. niesamowite przeżycie. Na stronie znajdziesz techniki wywoływania takich snów.

   Fajne są artykuły, w których publikowane są niezwykłe doświadczenia różnych ludzi, mrozi krew w żyłach czasami. Co sądzę o zjawiskach takich? Myślę, że dużo jest prawdziwych, a człowiek jeszcze długo nie odkryje różnych praw rządzących światem.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ravaume
   Czas publikacji:
   niedziela, 16 lutego 2014 23:49
 • wtorek, 21 stycznia 2014
  • Nieodwaga

   Lubię czasem patrzeć na małe dzieci, obserwować ich
   odwagę. Hm… tak właściwie to brak strachu. Odwagą bym tego jednak nie nazwała,
   w końcu odważny ten, kto idzie naprzód pomimo strachu. Te dzieci, faktycznie,
   idą naprzód, czasami nawet biegną, ale nie mają zielonego pojęcia o ryzyku, o
   niebezpieczeństwach na nie czyhających podczas niektórych zabaw, o możliwości
   porażki… Nie wiedzą o tym i to właśnie sprawia, że tak szybko się rozwijają. W
   ich życiu pojawiają się zmiany – te niezauważalne, te nieco większe, te mające znamiona
   rewolucji, te, po których nic już nie będzie takie jak przedtem.

   Patrzę na swoje życie i zastanawiam się, kiedy ostatni
   raz coś się w nim zmieniło. Wiesz, taka duża zmiana niosąca w osobie sporą
   dawkę pozytywnej energii. Nie pamiętam. Jeżeli nie pamiętam, to znaczy, że to
   było dawno…

   Jestem niewolnikiem strachu. Boję się zmian, boję się, że
   zmieni się na gorsze. Tak, czasami jestem pesymistką. Boję się, że moje życie
   zostanie wywrócone do góry nogami. Boję się, że moja bezpieczna przystań
   przestanie istnieć. I nieważne, że może się zmienić się lepsze. Nieważne, że
   moje życie może wywrócić się na lewą stronę, tą lepszą stronę. Nieważne, że
   kolejna przystań może być jeszcze piękniejsza i obfitująca w cudowne emocje,
   doznania i wspomnienia.

   Jestem niewolnikiem strachu. Jestem niewolnikiem
   niedowagi. Bo nieodwaga lepiej brzmi,
   jak śpiewa jeden z najlepszych polskich wykonawców – Artur Rojek. Podobno
   pierwszym etapem wyzdrowienia jest uświadomienie sobie, co człowiekowi, tak
   naprawdę, dolega. Podobno jest jeszcze dla mnie szansa…

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ravaume
   Czas publikacji:
   wtorek, 21 stycznia 2014 19:55
 • czwartek, 05 grudnia 2013
  • Jezus Maria!

   Ostatni wpis był długi, być może nawet zbyt długi. Jeśli
   dotarliście do końca, będę wdzięczna, jeśli podzielicie się swoimi odczuciami w
   komentarzach. Wiem, że napisałam trochę na około. Że można to były ująć w
   dwóch, trzech zdaniach. Pisałam ten tekst pod wpływem emocji. Emocji, które
   buzowały we mnie po jednej, 10-minutowej dosłownie (dłużej już nie
   wytrzymałam), rozmowie. Musiałam dać im gdzieś upust. Cóż, siłownia była już
   zamknięta. Bieganie o północy po dzielnicy też jakoś nie wyglądało zbytnio
   zachęcająco, ale do od czego jest blog, prawda?

   Dopiero dzisiaj zapoznałam się bliższej z najnowszą płytą
   Marii Peszek. Chyba najnowszą, przyznam, że nie śledziłam jej kariery muzycznej
   z wypiekami na twarzy. Aż do dzisiaj. Aż do momentu, w który usłyszałam tekst
   piosenki „Nie wiem czy chcę” z płyty o, kontrowersyjnym bądź co bądź, tytule
   „Jezus Ma ria Peszek”. To dobry soundtrack do ostatniego wpisu…

   Nie
   urodzę syna

   nie posadzę drzewa

   nie zbuduję domu

   nie

   nie wiem jak ci to powiedzieć

   więc ci to zaśpiewam

   nie urodzę syna

   nie posadzę drzewa

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Jezus Maria!”
   Tagi:
   Autor(ka):
   ravaume
   Czas publikacji:
   czwartek, 05 grudnia 2013 11:59
 • środa, 13 listopada 2013
  • O dzieciach i niepopularnych decyzjach

   Powiem wprost – nie mam ani dzieci, ani obrączki na
   palcu. Mam 35 lat, wedle wszystkich znaków na niebie i na ziemi, jestem starą,
   zgorzkniałą panną – bez perspektywy, bez szans zmiany na lepsze. Przynajmniej
   tak o mnie myśli wiele osób. Co gorsza, spora grupa osób ma czelność mówić mi
   to prosto w twarz. Był taki okres w moim życiu, w którym te słowa cholernie
   mnie bolały. Wracałam do domu i płakałam w poduszkę, całą noc. Dzisiaj mam do
   tego większy dystans. Może dorosłam do tego, by zrozumieć, że każdy z nas ma
   prawo iść własną drogą. Dokonywać własnych wyborów, podejmować takie a nie inne
   decyzje. Pod warunkiem, rzecz jasna, że nie krzywdzi swoim działaniem innych,
   ale to jest chyba oczywiste. Dzisiaj nie bolą mnie już takie słowa, dzisiaj boli
   mnie to, że ludzie dalej nie dorośli, nie zrozumieli, że mam prawo iść swoją
   ścieżką. Ba, mam nawet obowiązek tworzyć swoje życie. Nie mam za to obowiązku
   żyć wedle z góry ustalonych reguł, a już na pewno nie tych w stylu – studia
   -> ślub -> wielkie wesele -> gromadka dzieci -> praca -> wnuki
   -> emerytura.

   W swoim
   życiu podjęłam wiele niepopularnych decyzji. Zaczynając od wyboru samochodu,
   kończąc na „niemaniu” dzieci. Nigdy nie chciałam wyrządzić komuś krzywdy – ani
   moim rodzicom, ani moim przyjaciołom i ani sąsiadce z 4. piętra. Znajomi nawet
   się śmieją, że mam zbyt duże opory przed zabiciem osy, która wleci do mojego
   mieszkania. Ale to wszystko nie ma znaczenia. Ludzie znają moje imię i kilka
   faktów, chociaż nie zawsze aktualnych, o moim życiu. Że nie mam męża. Że
   pracowałam z wielkiej korporacji. Że nie mam dzieci i że do dzieci mnie jakoś
   szczególnie nie ciągnie. Potem łączą to wszystko w całość, wydaje mi się, że
   spójną całość. Wychodzi im, że jestem samolubną, zapatrzoną w siebie
   karierowiczką o zimny sercu i jeszcze bardziej lodowatym spojrzeniu. Tylko na
   ile ten obraz jest spójny z rzeczywistością? Wiem, że do końca życia będę
   ponosić konsekwencje niepopularnych decyzji. Jestem świadoma tego faktu,
   chociaż, przyznam szczerze, nie wiedziałam, w co się pakuję. Jednak dzisiaj nie
   zamierzam się z tego wycofać. Nie zejdę ze swojej drogi tylko dlatego, że komuś
   się jej kształt nie podoba.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ravaume
   Czas publikacji:
   środa, 13 listopada 2013 13:08
 • wtorek, 05 listopada 2013
  • Zwolnij

   W przededniu swoich osiemnastych urodzin pierwszy raz
   wsiadłam za kierownicę. Ekscytacja i ciekawość mieszały się ze strachem i
   lękiem. Smak tej mieszanki do tej pory pamiętam, wspominając ten moment z
   uśmiechem na twarzy. Już wtedy poczułam, że to będzie wspaniała przygoda.
   Zgasiwszy silnik, chciałam więcej i więcej. Z czasem „więcej i więcej”
   zamieniło się w „szybciej i szybciej”. Przez tych kilkanaście lat, które
   upłynęły od tego magicznego dnia, siedziałam za kierownicą wielu samochód –
   zaczynając od poczciwego fiata 126p, zwanego przez wielu maluchem, skończywszy
   na BMW 520d, którym jeżdżę na codziennie. Po drodze były i typowe miejskie
   autka, i wielkie vany, i terenówki, i moje wielkie motoryzacyjne marzenie –
   Porsche 911. Tym ostatnim przejechałam raptem 100 km, jednak marzę o tym, by
   mieć taki samochód przed domem. Jednak nie o tym, miał być ten wpis. Wybacz tę
   motoryzacyjną dygresję.

   Wracając do sedna, z roku na roku chciałem jeździć coraz
   szybciej, nadawać coraz wyższe tempo swojemu życiu. To, co inni robią w
   miesiąc, jak chciałam zrobić w 3 dni. To, co innym zajmuję kilka lat, ja
   chciałam osiągnąć w rok. I udawało mi się to, przynajmniej chcę wierzyć w to,
   że mi się udało. Jakieś trzy, cztery lata  temu poczułam się strasznie zmęczona. Zmęczona
   życiem. Za radą któregoś już z kolei lekarza, próbowałam nieco zwolnić temu.
   Jeść śniadania, wstawać wcześniej, mniej się stresować, oddelegować część
   obowiązków – i tym podobne. Próbowałam, ale jeszcze szybciej niż zaczęłam to
   robić, przyszło rozczarowanie, zwątpienie. Moment, w którym straciłam wiarę w
   to, że to, co robię, ma jakiś sens. Krótko lub długofalowy. Jeśli już udało mi
   się zasnąć, rano budziłam się z przekonaniem, że to nic w życiu mi się nie
   udało. Jeśli nie udawało mi się zmrużyć oka, przez całą noc zastanawiałam się
   nad tym, co zrobiłam źle. Przecież robiłam, co mogłam, żeby realizować swoje
   cele. Moje? A może rodziców? Może narzucone przez społeczeństwo? Może one wcale
   nie było moje, skoro kiedy je osiągnęłam, radość z tego zwycięstwa trwała rapem
   kilka godzin? Powoli docierało do mnie, że jeśli nic nie zrobię, wyląduje u
   psychiatry i zacznę spożywać te niebieskie tabletki jak cukierki. Wzięłam
   urlop, pojechałam na Mazury – siedziałam i nic nie robiłam. Jakiś tydzień po
   moim przyjeździe zdarzyło się coś, co było jedną z lepszych rzeczy, jakie mnie
   w życiu spotkały. Nigdy tego nie zapomnę…

   Nie
   biegnij za szybko przez życie, bo najlepsze rzeczy zdarzają się nam wtedy,
   kiedy najmniej się ich spodziewamy.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ravaume
   Czas publikacji:
   wtorek, 05 listopada 2013 17:24

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa